top of page

חטיבת גולני 14, חדרה, ישראל

+972 - 549913881

סוגי הטיפולים

LOGO FINAL VERSION.png

דיקור אורטופדי (יבש)

דיקור אורטופדי (דיקור מערבי) או בשמו המקובל יותר- דיקור יבש (dry needling), הינה שיטה מערבית ומודרנית לטיפול בכאבים שמקורם בגירוי תוך שרירי. הדיקור מבוצע באמצעות מחטים דקות וסטריליות החודרות לסיב השריר ומשחררות את מקור הכאב.

סיבי שריר מורכבים מיחידות קטנות הקרויות "סרקומרים". לביצוע פעולת השריר נדרשת כמות גדולה של תאים אשר מתכווצים על ידי היקשרות זה לזה. כאשר ה"סרקומרים" נפגעים הם נשארים מכווצים באופן נקודתי.

התכווצות נקודתית זו נקראת "נקודת הדק"

או "טריגר פוינט" - מצב כיווץ הגורם למתח

יתר בשאר הסיב ולכך שסיב השריר הספציפי לא מסוגל לתפקד כראוי, ז"א נשאר מכווץ ובכך מגביל את התנועה. לאזור הפגוע מוזרם פחות דם, פעילות חילוף החומרים פוחתת ולכן נשלחים איתותי כאב.

מהלך הטיפול:

במהלך הטיפול, בהתאם לתלונות המטופל, מבצע הרופא בדיקה מקיפה לאיתור מקור הסימפטומים. במידה ומצא "נקודות הדק", הרופא מחדיר מחט לנקודה כדי לשחררה. המחטים הדקות והסטריליות מוחדרות לנקודות ההדק וכתוצאה מכך מתחדשת זרימת הדם לנקודות אלה והשריר יכול לחזור לתיפקודו הקודם.

כיומיים לאחר ה"שחרור" השריר מסוגל להתחיל לעבוד במלוא הכוח מכיוון שהמגבלה שהפריעה לו להתכווץ נעלמה. כמו כן, בגלל שהשריר כבר לא ״תקוע״ במצב של כיווץ פסיבי, גם יכולות התנועה והמתיחה שלו משתפרת. בסופו של דבר, בגלל שהגוף הוא מערכת שכל מבנה תלוי במבנה שלידו - טווח תנועה גדול יותר ושיפור באזור מסוים מוריד מהעומס באזורים אחרים.

 

חשוב לציין כי דיקור אורטופדי מבוצע על ידי גירוי תוך שרירי באמצעות מחטים דקות הדומות לאלו המשמשות בטיפולי דיקור סיני. אבל, אין מדובר בריפוי המבוסס על נקודות מרדיאנים ותעלות אנרגטיות, אלא בטכניקה המבוססת על מחקרים, עקרונות פיזיולוגיים ומכניים לחלוטין. אין שום התייחסות בטכניקה זו למערכת האנרגיה או מונחים אחרים המצויים בשימוש בטרמינולוגיה של הדיקור הסיני.

המכנה המשותף היחיד שיש לטכניקה זו עם הדיקור הסיני הוא המחט.

IMG_7042.jpg

באילו מקרים יכול לסייע:

טיפולי דיקור מערבי יבש מתאים לסובלים מפגיעות ספורט, מתיחת שרירים, כאבים כתוצאה מתנוחה לא נכונה, כאבים אורתופדיים, כאבי צוואר ושכמות. כמו כן, מסייע בטיפול בכאבים שנגרמו כתוצאה מכיווץ או דלקת ברקמת השריר. 

 

כאבים מוקרנים - ביניהם כאבי ראש, כאבי צוואר, כאבי מפרקים וגב, כאבי גפיים ותופעות כגון סחרחורת וכאבים פיברומיאלגיים.

בנוסף טיפול זה יעיל בכאבים שמקורם ב"טריגר פוינט" והם תוצאה של תנוחת גוף ממושכת, לדוגמה ישיבה בתנוחה לא מתאימה כאשר שרירי הגב מתוחים יתר על המידה,

העמסת משקל הגורמת ללחץ על השרירים, או תנועה חדה ופתאומית הגורמת לכיווץ חד של השרירים.

 

כמו כן, יעיל במקרים שבהם בוצעה פעילות לקויה הגורמת לבעיות חוזרות, לפציעות, דלקות ולכאב המוקרן לאברים אחרים בגוף. 

הטיפול יעיל גם כשמדובר בשרירים הפועלים יתר על המידה או מעבר ליכולותיהם כתוצאה מאימון לא נכון ומופרז וכתוצאה מטראומה.

חשוב לדעת:

  • נקודת הדיקור עצמה עלולה להיות רגישה כיום עד יומיים לאחר הטיפול.

  • הקלה בתחושת הכאב מורגשת לאחר סדרה קצרה של טיפולים, ולפעמים אף מיד לאחר הטיפול הראשון.

  • כאב מיופציאלי בנקודות הדק (Trigger Points) שמתבטא באברים אחרים, לעתים מאובחן כפריצת דיסק או כאבים מוקרנים אחרים ודומים.

  • במידה והינך בהריון יש ליידע את המטפל לפני תחילת הטיפול

  • במידה וקיימות למטופל מחלות כרונית למיניהן, ו/או המטופל לוקח תרופות, עבר ניתוח, יש לדווח על כך לרופא לפני תחילת הטיפול.

  • אנא בקשו מהמטפל מידע אודות אופי הטיפול, מהלכו ותגובות אפשריות לאחריו.

  • מומלץ להימנע מצריכת מזון שעתיים לפני הטיפול.

  • בתום הטיפול מומלץ להמתין כרבע שעה מחוץ לחדר הטיפולים, בייחוד לאחר הטיפולים הראשונים, על מנת שאתם והמטפל תוכלו לבחון כיצד מסתגל הגוף לטיפול החדש.

  • יש להימנע מפעילות פיזית לרבות הרמת משקלים מכל סוג שהוא עד 24 שעות לאחר הטיפול.

אורך הטיפול: כ 20 דק'

שיטת טיפול זו משולבת במערך הטיפול הכללי של MBCLINIC מה שמאפשר טיפול כוללני ושלם למגוון רחב של בעיות רפואיות.
bottom of page